FREN TESTİ MUAYENEYE HAZIRLIK

Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi; trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Araç muayenesinde fren kontrolü ilgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvvet sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi (yavaşlama-frenleme oranı) değeri hesaplanmaktadır.

Fren test cihazı ile yaptığımız testlerde aracın frenleme başlangıcından itibaren fren kuvvet değişimleri gözlemlenerek kampana – disk – balata – fren körükleri – fren cırcırları – hava basınçları ve diğer ilgili noktalardaki muhtemel arızalar tespit edilebilmektedir.

Sağ – Sol sapma değerleri ve toplam frenleme oranı değerlerinin yanı sıra disk ve kampanada var olan muhtemel ovalite değerleri de hesap edilebilmektedir.

Araç muayenesinden sorunsuz şekilde geçmek ve daha önemlisi aracınızın frenleme davranışını teknik veriler ışığında görmek ve aracın güvenle yol aldığına emin olmak için Fuat Oto Fren ve Test Merkezi konusunda uzman ekibi ile hizmet vermektedir.